Pigwa pospolita (Cydonia oblong) to duży krzew lub drzewo, które dostarcza twardych, gruszkowatych i niezwykle wartościowych owoców. Jej znaczenie w naszym kraju coraz bardziej rośnie. Pochodzi ona z Azji, a do Europy ten gatunek sprowadzono.Uprawiano go już w starożytnym Rzymie. Legenda mówi, że roślina ta była prawdopodobnie słynnym "złotym jabłkiem", które Parys podarował Afrodycie. Uważano ją za naturalny afrodyzjak, a w Grecji panna młoda przed nocą poślubną musiała skosztować tego owocu. Warto wziąć zatem pod lupę 🧐 ten wyjątkowy owoc.
Owoce pigwy nie wykorzystuje się na skalę przemysłową, ponieważ owoce jej bardzo szybko ciemnieją po przekrojeniu lub rozdrobnieniu. Dzieje się tak z powodu dużej zawartości związków polifenolowych (duża zawartość kwasu chlorogenowego oraz duża aktywność enzymu zwanego polifenolooksydazą), co przemawia na korzyść wykorzystywania pigwy w przetwórstwie.
Pigwa ma silne właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, bakteriostatyczne, grzybobójcze i immunologiczne. Warto korzystać z owoców dla ogólnej poprawy funkcjonowania organizmu i ograniczenia występowania wielu schorzeń.
Co kryje pigwa?
🌺 witaminy : A, B1, C,PP
🌺 flawonoidy : kwercetyna, rutyna, glikozyd kemferolu
🌺 flawan-3-ole: katechina, procyjanidyna, polimery procyjanidyny
🌺 związki mineralne : cynk, fosfor, magnez, miedź, wapń, żelazo
🌺 kwasy fenolowe: kwas neochlorogenowy, kwas chlorogenowy
🌺kwasy organiczne: jabłkowy, cytrynowy, winowy
🌺 aminokwasy : kwas asparginowy, treonina, cysteina, alanina glicyna
🌺 cukry; fruktoza, sacharoza, glukoza
🌺 pektyny
Pigwa w terapii i profilaktyce zdrowotnej
🍀 łagodzi przebieg infekcji
🍀 wspomaga odporność organizmu
🍀dostarcza niezbędnych witamin oraz soli mineralnych
🍀przyspiesza przemianę materii
🍀 odtruwa organizm usuwając metale ciężkie i toksyny z organizmu
🍀zwalcza nieżyty jelit
🍀ogranicza ryzyko występowania chorób nowotworowych
🍀 obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi
🍀 regeneruje wątrobę
🍀 zmniejsza stany zapalne w organizmie
🍀 wspomaga odchudzanie
🍀 zapobiega biegunkom i zmniejsza wzdęcia
🍀 przeciwdziała anemii i niedokrwistości
Pigwa w Kuchni: Smaczne Sposoby na Ten Zdrowy Owoc
Owoce pigwy są twarde i mają cierpki smak, w związku z tym nie nadają się do bezpośredniego spożycia. Z uwagi na aromat, o którym decydują olejki lotne zawarte w skórce i miąższu, są często wykorzystywane w produkcji soków, dżemów, galaretek oraz nalewek.
Świeżą pigwę przechowujemy w chłodnym, ale przewiewnym miejscu. Owoce rozkładamy dość luźno, by dłużej pozostały świeże. Zerwane w taki sposób owoce można trzymać nawet kilka miesięcy. Innym sposobem przechowywania pigwy jest jej mrożenie. Owoce po procesie mrożenia zyskują na smaku i są mniej gorzkie i cierpkie.
Sok z pigwy
Składniki :
☝️owoce pigwy-2 kg
☝️cukier -2 kg
Przygotowanie: Umyte owoce dzielimy na ćwiartki i usuwamy z nich gniazda nasienne. Owoce ścieramy na tarce o grubych oczkach lub rozdrabiamy w blenderze. Następnie owoce przekładamy do dużego słoika i zasypujemy cukrem, a słoik przykrywamy gazą. Tak przygotowany słoik odstawiamy w chłodne i ciemne miejsce. Po kilku dniach sok zlewa się do mniejszych butelek lub słoików i pasteryzujemy około 10 minut.
Ważne: Sok z pigwy zawiera dużą ilość cukru, nie powinien być spożywany przez osoby z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej oraz osoby chorujące na otyłość.
Pigwa w kosmetyce
👇Sprawdź jak możesz pomóc swojej skórze dzięki wykorzystaniu pigwy w codziennej pielęgnacji. Poniżej plik do pobrania wszystkich przepisów w formacie pdf.
MASECZKA PIGWOWA 🧐 -dla osób z suchą skórą
Tak przygotowaną twarz możemy teraz poddać zabiegowi masażu ,np.👇
ŻEL DO WŁOSÓW 🧐 -dla osób ze słabymi włosami.
Podczas przygotowywania nalewki z pigwy pozostaje nam wiele nasion tych owoców. Można je wykorzystać właśnie do przygotowania naturalnej wcierki we włosy.
🍃POBIERZ WSZYSTKIE PRZEPISY I DOŁĄCZ JE DO SWOJEGO SEGREGATORA DIY KOSMETYKI NATURALNEJ👇👇👇
Długo można by wymieniać zalety i właściwości pigwy. Dopóki nie spróbujecie, nie przekonacie się o nich. Zachęcamy do zakupu tej "polskiej cytryny" i wykorzystanie jej dla zdrowia i urody w domowym zaciszu.
Dominika Kucińska
Magister Zdrowia Publicznego
#nowościnablogu #naturalniepiękna #AkademiaMasażuMaseko #drpiechowska #pigwa #DIY #kosmetykinaturalne
Kommentare