W dzisiejszych czasach, gdzie wszystko jest przetworzone i nasycone sztucznymi substancjami, zastanawiamy się nad kupnem każdej rzeczy. Staramy się wybierać naturalne produkty spożywcze, pić wodę bez niepotrzebnych słodzików, kupujemy naturalne drewniane meble, jemy mięso z ekologicznej hodowli. Czy tak samo jest z kosmetykami?🧐
Jedno jest pewne, chcemy być zawsze piękne, wyglądać zdrowo i oczywiście zawsze młodziej, niż wskazuje na to nasza metryka. Czy warto sięgać po kosmetyki do naszego ciała i twarzy znanych firm? A może jednak stawiać na naturalność?
Firmy kosmetyczne zachęcają nas do kupowania właśnie ich produktów. Na półkach sklepowych mamy kilkanaście rodzajów kremów do każdego typu cery, dla każdego wieku, na każdą porę roku. Stoimy często przed takimi regałami i nie do końca wiemy, co mamy wybrać... krem do cery mieszanej🤷♂️, dla 30-latków,🤷 a może tylko z witaminą C🤷♀️??
Może warto spróbować czegoś innego???
Naturalne piękno a tradycja
Już w czasach starożytnych dbano o skórę. Kobiety korzystały z dostępnych surowców, które miały w ogrodzie, na polu czy w lesie. Prostymi sposobami likwidowano mankamenty urody, dolegliwości skóry czy poprawiano jej jakość. W medycynie ludowej i domowej znane były zabiegi profilaktyczne mające "podtrzymać " urodę kobiety, aż do późnej starości. Wiedza ta przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Początkowo ustnie, następnie spisywano cenne receptury i porady. Na przełomie XIX i XX wieku zaczęły ukazywać się one w czasopismach i poradnikach. Wraz z rozwojem rynku wydawniczego rozwijać zaczął się przemysł kosmetyczny. Początkowo kosmetyki rzeczywiście produkowane były w niewielkich fabrykach, gdzie stosowano proste technologie, a w produkcji dominowały składniki naturalne. Później jednak rynek kosmetyczny zaczął stawiać na ilość, a nie na jakość. Kosmetyki zaczęły zawierać coraz większą ilość aromatów syntetycznych, konserwantów czy zagęstników. Ważny był wygląd kremu, jego zapach i długi okres ważności.
Biokosmetyka - powrót do natury
Chemizacja przemysłu kosmetycznego skutkuje licznymi alergiami i uczuleniami u ludzi. Stąd wiele osób zapragnęło powrotu do natury. Zaczęto promować naturalne kosmetyki, których składniki pochodziły z upraw ekologicznych. Z tego właśnie powodu narodziła się kosmetyka ekologiczna-biokosmetyka.🪴🌿🌱
Co to są kosmetyki naturalne ?🌺
Kosmetyki naturalne to produkty, w których składzie znajdują się składniki wyłącznie pochodzenia naturalnego. Najbardziej wiarygodnymi kosmetykami naturalnymi i ekologicznymi, są takie, których produkcja jest kontrolowana, a jakość poświadczona certyfikatami.
Kosmetyki naturalne :
🍀Zawierają surowce roślinne pochodzące z kontrolowanych upraw ekologicznych lub z kontrolowanych tzw. "dzikich upraw" (lasy, łąki)
🍀Mają emulgatory, które stosowane są z ograniczeniami i pozyskiwane wyłącznie metodą fizyczną lub biologiczną z substancji naturalnych: wosku, lanoliny, sacharydów, protein.
🍀Nie mogą mieć żadnych syntetycznych barwników i substancji zapachowych, silikonu, parafiny i produktów z ropy naftowej.
🍀Czystość produktów zapewniają naturalne systemy konserwujące.
🍀Nie mogą być testowane na zwierzętach.
🍀Nie zawierają składników GMO, czyli genetycznie modyfikowanych.
Przeciwwskazania do stosowania kosmetyków naturalnych
Naturalne kosmetyki mogą uczulać i mieć skutki uboczne. Objawy alergiczne zależą od ilości używanego kosmetyku i indywidualnych cech osobniczych. Z reguły podrażnienia jednak na dany składnik w kremie czy balsamie szybko znikają, a ponieważ są naturalne nie kumulują się w naszej skórze. Jeśli zatem pojawi się reakcja alergiczna wystarczy po prostu znaleźć inny kosmetyk naturalny o podobnym działaniu.
Na półkach sklepowych możemy obecnie znaleźć ekologiczne i naturalne kosmetyki. Producenci zachęcają nas napisami na etykietach do kupna właśnie "ich" naturalnych kosmetyków. Gdy jednak przeanalizujemy dokładnie ich skład, okazuje się, że naturalnych składników jest tam niewiele. Nie ma co się dziwić skoro producent opakowuje ładnie swój produkt, inwestuje w reklamę, więc na czymś musi zaoszczędzić - najczęściej na składzie produktu. Jeśli więc krem kosztuje 50 zł, ma ładne opakowanie, reklamę w telewizji czy prasie - warto sprawdzić jego skład. W rzekomo naturalnych kremach są syntetyczne barwniki, substancje zapachowe czy parafina, a rzekomy składnik naturalny jest na końcu listy, czyli jest go niewiele. Zanim więc wrzucisz krem do swojego zakupowego koszyka, sprawdź producenta. Zwróć szczególną uwagę na to, czy ma odpowiednie certyfikaty.
Drugim wyborem (przez nas zalecanym 🫶) jest zrobienie kosmetyku w zaciszu własnego domu. Domowe kosmetyki możemy robić samemu, przy okazji weryfikować ich działanie i modyfikować w zależności od potrzeb naszej skóry.
Chcesz poznać oryginalne przepisy na domowe maseczki, toniki czy emulsje? Zerknij na nasze poprzednie posty, gdzie można pobrać darmowe przepisy np. na maseczkę z kurkumy
Zostań czarodziejem i wyczaruj niepowtarzalne kosmetyki dla siebie i swoich bliskich !
Nie przegap następnego postu, gdzie przybliżymy jak wykorzystać jarzębinę w domowej pielęgnacji....🌿🌿
Dominika Kucińska
Magister Zdrowia Publicznego
#nowościnablogu #AkademiaMasażuMaseko #naturalniepiękna #drpiechowska #naturalnekosmetyki #domoweprzepisynakosmetyki #zdrowaskóra
Comments