top of page
witaj.jpg

Witaj...

...w naszym świecie, gdzie masaż jest podstawą wszelkich działań!

POST

Czosnek – czy można go wykorzystać w gabinecie masażu?

Czosnek jest znany ze swoich silnych właściwości przeciwzapalnych, antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych, co czyni go cennym składnikiem w różnych zastosowaniach terapeutycznych, w tym w masażu. Czosnek pochodzi z Azji Środkowej i uważany jest za jedną z najwcześniej uprawianych roślin.



Czosnek w gabinecie masażu



Jest źródłem około dwustu czynnych biologicznie substancji takich jak: wapń, fosfor, miedź, potas, żelazo, cynk, magnez, witamina C, witamina B6 i  i organiczne związki siarki.


Składnikiem, który wpływa na prozdrowotne właściwości czosnku oraz na jego charakterystyczny zapach jest allina, która podczas uszkodzenia tkanki czyli miażdżenia lub krojenia pojedynczych ząbków przechodzi w allicynę.


Czosnku jako przyprawy używa się w obecnych czasach praktycznie na całym świecie a jego uprawy znajdują się w Chinach, Kalifornii i na Tajwanie.


Stosuje się go jako dodatek do potraw w formie surowej, gotowanej i pieczonej zarówno cały jak i siekany, suszony, wyciskany czy prażony. Sposób jego użycia ma wpływ na jego smak oraz intensywność 👨‍🍳


Inne nazwy czosnku to śmierdząca róża, najszlachetniejsza cebula czy nektar bogów. Na świecie istnieje prawie 100 jego różnych odmian.


Wyróżniamy dwa rodzaje czosnku: wieloząbkowy, który może mieć aż do 20 małych ząbków i perłowy składający się tylko z jednego. Zaliczany jest on do naturalnych prebiotyków, czyli substancji stymulujących namnażanie bakterii probiotycznych.


Ekstrakt z czosnku stosowany jest również w kosmetyce. Poprawia mikrokrążenie podskórne i przeciwdziała wypadaniu włosów 💆‍♀️


 

WŁAŚCIWOŚCI CZOSNKU:

🧄 Wzmacnia odporność,

🧄Obniża ciśnienie krwi,

🧄 Wspomaga leczenie gruźlicy,

🧄 Obniża poziom cholesterolu,

🧄 Pomaga w leczeniu cukrzycy,

🧄 Niszczy pasożyty jelitowe,

🧄 Pomaga w profilaktyce antynowotworowej,

🧄 Oczyszcza wątrobę

🧄 Wspomaga leczenie zatruć pokarmowych,

🧄 Wpływa korzystnie na trawienie,

🧄 Pomaga zwalczać infekcje dróg oddechowych oraz moczowych,

🧄 Zapobiega powstawaniu zakrzepów 

🧄 Łagodzi bóle menstruacyjne 

🧄 Pomaga w leczeniu chorób przyzębia,

🧄 Poprawia wydolność nerek,

🧄 Spowalnia procesy starzenia.

 

Czosnek posiada cenne wartości. Stosowany jest w leczeniu i zapobieganiu wielu chorób dlatego warto spożywać codziennie ząbek lub dwa w celu ochrony organizmu przed paciorkowcami, gronkowcami czy chociażby salmonellą.


Jeżeli bronicie się przed spożywaniem tej niezwykłej rośliny ze względu na jej intensywny aromat warto zapamiętać, że aby zapach czosnku nie był dokuczliwy należy zaraz po jego spożyciu zjeść świeżą natkę pietruszki.


Z wykorzystaniem czosnku można również przygotować domowe lekarstwa, które z powodzeniem posłużą w czasie przeziębienia czy grypy.

Poniżej znajdziecie przepis na syrop, który rozrzedzi wydzielinę zalegającą w oskrzelach podczas infekcji i przyniesie ulgę w chorobach nosa i gardła ⬇︎

 

SYROP Z CZOSNKU:

 

➡︎ 1 ugotowany ząbek czosnku (w temperaturze nie większej niż 60 stopni)

➡︎ 3 łyżki miodu ze sprawdzonej pasieki

➡︎ 3 łyżki oliwy z oliwek extra virgin

 

Ząbek czosnku zgnieć lub zetrzyj na tarce, wymieszaj z miodem i oliwą z oliwek.

Wykorzystaj syrop póki pozostanie świeży, aby nie zdążył stracić swoich właściwości leczniczych.

Prawda, że proste?!


Oto kilka sposobów, jak można wykorzystać czosnek w masażu:

  1. Olejek czosnkowy: Można przygotować olejek czosnkowy, macerując posiekany czosnek w bazowym oleju, takim jak oliwa z oliwek lub olej kokosowy. Taki olejek stosuje się lokalnie na bolące mięśnie i stawy, co może pomóc w zmniejszeniu bólu i stanów zapalnych. Należy pamiętać, aby przed użyciem na skórze przeprowadzić test na małej powierzchni, aby upewnić się, że nie wystąpi reakcja alergiczna.

  2. Kompres czosnkowy: Zmiażdżony czosnek można zawinąć w gazę lub cienką tkaninę i stosować jako ciepły kompres na obszary ciała dotknięte bólem lub stanem zapalnym. Ciepło zwiększa skuteczność czosnkowych właściwości leczniczych, pomagając w relaksacji i zmniejszeniu dyskomfortu.

  3. Dodatek do kremów i maści: Czosnek, zwłaszcza w postaci ekstraktu, może być dodawany do kremów i maści używanych podczas masażu. Taki dodatek potęguje efekt przeciwzapalny i antybakteryjny preparatu, wspierając leczenie stanów skórnych i mięśniowych.

  4. Masaż aromaterapeutyczny: Chociaż czosnek ma dość intensywny i specyficzny zapach, który może nie być pożądany w aromaterapii, w niektórych kulturach wykorzystuje się go w praktykach leczniczych. Można rozważyć użycie niewielkiej ilości olejku czosnkowego w połączeniu z innymi, bardziej aromatycznymi olejkami, aby zniwelować jego intensywny zapach.


Przy wykorzystywaniu czosnku w masażu ważne jest, aby zawsze informować i uzyskiwać zgodę klienta, szczególnie ze względu na silny zapach i potencjalne reakcje alergiczne. Należy także pamiętać, że czosnek może być drażniący dla skóry niektórych osób, dlatego zaleca się przeprowadzenie testu na małym obszarze skóry przed przystąpieniem do pełnego zabiegu masażu.


Angielskie przysłowie mówi, że jedno jabłko dziennie trzyma doktora z daleka. Zdecydowanie warto w tym kontekście wspomnieć jeszcze o jednym ząbku czosnku, by cieszyć się zdrowiem nawet gdy deszcz i plucha za oknem! ❄︎ 


W przypadku stosowania antybiotyków, leków przeciwzakrzepowych lub w profilaktyce raka należy skonsultować spożywanie czosnku z lekarzem.


 Dbajmy o siebie! Naturalnie!:) 🍀

 

留言


bottom of page